custom-header

Rola donic w miastach

Rola donic w miastach

Rola donic w miastach

Nie każdy zdaje sobie sprawę ze znaczenia drobnych elementów w otaczającym nas krajobrazie. Często w danym miejscu, w jakim przebywamy czujemy się dobrze i przyjemnie. Jednak rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że estetyka miejsca wpływająca na nasze samopoczucie jest wynikiem wielu właściwie dobranych elementów krajobrazu.

Gdyby zatrzymać się na chwilę w codziennej bieganinie i skupić na otaczających nas szczegółach, można dostrzec wtedy wszystkie te drobne elementy składające się na jedność. Za ich dopasowanie w krajobrazie miejskim odpowiedzialni są często architekci. Zadaniem architektów jest takie dobranie elementów zaplanowanego krajobrazu, by tworzyły one spójną całość. Wśród wielu wykorzystywanych do tego celu ‚narzędzi’ ważną rolę pełnią donice. Te wbrew pozorom mało znaczące przedmioty wpływają w dużym stopniu na nasz odbiór estetyki otoczenia.

W parkach miejskich spotkać można donice parkowe, których zadaniem jest dopełnienie krajobrazu zbliżonego do naturalnego i sprawienie, by pasował do otaczającej go szarości ulic i chodników. Z kolei tam, gdzie szarości jest dużo, miłym dla oka elementem będą rośliny posadzone w donicach ulicznych, przełamujących surowość otoczenia.

Donice uliczne charakteryzują się często wydłużonym kształtem. Ich celem jest wpasowanie się w krajobraz uliczny, nie zaś odbieranie funkcjonalności chodników. W związku z tym najlepiej sprawdzają się takie, które zajmują względnie niewiele miejsca, uatrakcyjniając jednocześnie monotonność szarego betonu. W miejscach bardziej nowoczesnych można z kolei spotkać donice stalowe.

Ich prosta i przejrzysta forma nadaje krajobrazowi elegancji i prostoty. W zależności od formy i kolorystyki, donice mogą stanowić główny element otoczenia, skupiający wzrok przechodniów, bądź być jedynie dodatkiem.

No comments.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *